Institut für Deutsche Ostarbeit

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrownext arrow
Slider
tytuł:

Institut für Deutsche Ostarbeit

rok: 2017
wymiary: czas: 8 min
technika: film czarno – biały, z dźwiękiem w wersji polskiej/angielskiej
opis: W syntetyczny sposób poprzez tekst i wizualizację przywołana zostaje historia powstania, działalność i cele Instytutu Niemieckiej Pracy Wschodniej.

Poprzez archiwa fotograficzne tworzone przez III Rzeszę w jednej z najstarszych polskich placówek naukowych autorka z właściwą sobie odwagą przedstawia fakty i dokumentacje przetworzone w artystyczną formułę instalacji, fotografii, grafiki i obiektów. Warto przemyśleć tę mało znaną kartę historii II wojny światowej, która do 2008 roku pozostawała poza zasobami polskimi. Całe archiwum IDO zostało w 1945 roku ukryte w Bawarii, a po zajęciu jej przez wojsko alianckie przewiezione do Waszyngtonu. Pozostawały tam pod opieka Smithsonian Institution gdzie stopniowo digitalizowane stanowią kolekcję tej instytucji. Jej materialną i ucyfrowioną formę rząd USA przekazał Polsce dopiero 9 lat temu, trafiła do Instytutu Etnografii i Antropologii Kulturowej oraz Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolekcja ta nie jest powszechnie udostępniana, temat jest nadal bolesny dla osób dotkniętych działaniami IDO na obecnych terenach Polski i Ukrainy.

Dorota Nieznalska przywołuje zapomniane i drażliwe fakty bez kontrowersji, ale w odwołaniu do perspektywy własnej rodziny, którą poddano przymusowemu wysiedleniu w ramach Akcji Wisła. Właśnie mija 70 rocznica zakończenia tego pacyfikacyjnego i pełnego przemocy działania polskiego wojska, interpretowanego często jako czystkę etniczną. /Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka/

 

© Dorota Nieznalska 2009 - 2021 | polityka prywatności

wdrożenie strony www: Brandrei.com