Królowa Polski

previous arrowprevious arrow
Królowa Polski Dorota Nieznalska
Królowa Polski Dorota Nieznalska
Królowa Polski Dorota Nieznalska
18.królowa polski, a fot. Marek Frankowski
18.królowa polski, b fot. Marek Frankowski
18.królowa polski, c fot. Marek Frankowski
next arrownext arrow
 
18.królowa polski, a fot. Marek Frankowski
18.królowa polski, b fot. Marek Frankowski
18.królowa polski, c fot. Marek Frankowski
previous arrow
next arrow
tytuł: Królowa Polski
rok: 2008
wymiary: 140/38/38 cm
technika: (obiekt rzeźbiarski) odlew z brązu metodą na wosk tracony, bursztyn naturalny – typu koniakowego, drewno, szkło, materiał dekoracyjny, włosy ludzkie
w kolekcji:  Muzeum Narodowego, Gdańsk
opis: Praca pt.: Królowa Polski jest obiektem rzeźbiarskim składającym się z czterech elementów: drewnianego postumentu o wym. 105/38/38 cm z umieszczonym na jednej ze ścianek ręcznie wygrawerowanym tytułem pracy, z obiektu rzeźbiarskiego stylizowanego na koronę cierniową (praca odlana w brązie metodą na wosk tracony) gdzie większość kolców z brązu zastąpiona została przez specjalnie profilowane i umocowane ciernie z naturalnego bursztynu, z ludzkich włosów, poduszki ozdobnej. Całość przykryta została szklanym kloszem o wym. 38/38 cm

Eksponowany obiekt – korona cierniowa ozdobiona bursztynem, wypolerowana na złoty kolor stała się drogocennym fetyszem, relikwią spoczywającą na atłasowej poduszce.
Korona cierniowa jako symbol upokorzenia, emblemat męki została pozbawiona swego pierwotnego znaczenia stając się pustym symbolem, którym dowolnie można manipulować.
Okoliczności powstania pracy związane są z miejscem i sytuacją w jakiej się znalazłam w czasie dziewięcioletniego trwania procesu karnego wytoczonego przeciwko mnie w gdańskim sądzie. Praca ta symbolicznie określa prywatną traumę związaną z miejscem gdzie toczyła się sprawa. Nieprzypadkowo sięgnęłam po bursztyn, materiał związany z Gdańskiem.
Estetyka i sama ekspozycja pracy nawiązuje do insygniów władzy - nadmiaru złota i bursztynu, który podpatrzyłam w jednym z gdańskich kościołów, gdzie również niezwykły przepych był inspiracją do powstania bursztynowej korony.

Praca, Królowa Polski została nagrodzona I miejscem w konkursie Biennale Gdańskie 2010, Tożsamość Miejsca, zorganizowanym przez Gdańską Galerię Miejską w 2010 roku.

 

© Dorota Nieznalska 2009 - 2023 | polityka prywatności

wdrożenie strony www: Brandrei.com