Pruskie noce

previous arrowprevious arrow
Pruskie noce Dorota Nieznalska
Pruskie noce Dorota Nieznalska
Pruskie noce
Pruskie noce Dorota Nieznalska
43.pruskie noce, a
43.pruskie noce, b
43.pruskie noce, c2
43.pruskie noce, d
next arrownext arrow
 
43.pruskie noce, a
43.pruskie noce, b
43.pruskie noce, c2
43.pruskie noce, d
previous arrow
next arrow
tytuł:

Pruskie noce

rok: 2015
wymiary: czas: 18’04 min.
technika: film zrealizowany na podstawie fragmentów poematu narracyjnego Aleksandra Sołżenicyna, Pruskie noce, film czarno-biały z dźwiękiem
muzyka: Chór Alexandrowa, pieśń Święta Wojna, Chór Armii Czerwonej, Warszawianka
opis: W roku 1944 nastąpiło wkroczenie Armii Czerwonej na tereny Prus Wschodnich w celu “wyzwolenia” z pod niemieckiej okupacji. Aleksander Sołżenicyn, wtedy jako dziennikarz  towarzyszył temu wydarzeniu. Po kilkunastu latach opisał swoje doświadczenia, emocje z pozycji wnikliwego obserwatora rzeczywistości.
Poemat narracyjny, pt.: Pruskie noce, jest przejmującym dokumentem ujawniającym bezwzględność, barbarzyństwo, przemoc Armii Czerwonej w stosunku do kobiet, dzieci, starców. Przy realizacji filmu wykorzystane zostały wybrane fragmenty poematu deklamowane przez lektora jako narracja filmu.
Za pomocą wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych, fotografii i dźwięku została ujawniona przemoc oraz ludzka agresja, czego symbolem był pogrom i masakra ludności cywilnej przez żołnierzy radzieckich w 1944 r. (tzw. rzeź w  Nemmersdorfie – jako symbol przemocy Armii Czerwonej). Nemmersdorf, obecnie Majakowskoje (ros. Маяковское, niem. Nemmersdorf ) wieś w obwodzie Kaliningradzkim w Rosji.

 

© Dorota Nieznalska 2009 - 2023 | polityka prywatności

wdrożenie strony www: Brandrei.com