Suur-Suomi (Wielka Finlandia)

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrownext arrow
Slider
tytuł:

Suur-Suomi (Wielka Finlandia)

rok: 2012/2013
wymiary: 140/130/218/35/7cm
technika: obiekt rzeźbiarski, światło, dźwięk, wideo (obiekt rzeźbiarski z silikonu kauczukowego, obiekt świetlny,
litery dwukolorowe z systemem elektronicznym sterowanym tonowo, dźwięk – głos męski, film wideo zrealizowany w oparciu o materiały archiwalne pozyskane m.in. podczas badań w Helsinkach.
opis: Instalacja pt.: Suur-Suomi (Wielka Finlandia), składa się z: dwóch obiektów, dźwięku – męskiego głosu, światła i filmu zawierającego materiały archiwalne.

Wszystkie elementy rozmieszczone zostały w dwóch, osobnych, zaciemnionych pomieszczeniach. W pierwszej przestrzeni, bezpośrednio na podłodze ustawiony został obiekt wykonany z silikonu kauczukowego. Akt męski w pozycji na czworaka (odlew z ciała fińskiego). Oświetlony został światłem punktowym. Na ścianie w pewnej odległości zawieszono napis świetlny (Suur-Suomi), biało czerwony z systemem elektronicznym sterowanym tonowo. W tym samym pomieszczeniu umieszczony został odtwarzacz z zapisem dźwięku (męskiego głosu w j. fińskim). Treść tekstu to adaptacja historycznej proklamacji Przysięgi na Miecz, C. G. Mannerheima deklamowana w j. fińskim przetłumaczona na j. polski i j. angielski, - wyświetlana w czasie odtwarzania dźwięku (czas trwania proklamacji ok. 3min/pętla) bezpośrednio na ścianie.

Pod wpływem tonów dźwięku litery świetlne pulsują równocześnie światłem, rozświetlają się i gasną - dzięki specjalnie opracowanemu systemowi elektronicznemu. Film wideo, zrealizowany został w oparciu o zebrane podczas pobytu studyjnego w Finlandii, materiały archiwalne, zdjęcia. Wideo zawiera najważniejsze historyczne wątki, związane z fińską wojną domową z 1918 r. Badania dotyczące wybranych, historycznych wątków, zostały obszernie opisane w obronionej w 2013 r. rozprawie doktorskiej.

 

© Dorota Nieznalska 2009 - 2021 | polityka prywatności

wdrożenie strony www: Brandrei.com